Roman PolańskiI

Raymond Roman Thierry Liebling

8,3
14 600 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Roman Polański

Polecam wszystkim jego autobiografię, pt. "Roman". Świetna ksiązka. Po przeczytaniu jej jestem pełna podziwu jak wiele ten człowiek przeżył a mimo to nigdy sie nie poddał. Chłopiec już w latach 40 mówił, że będzie sławnym reżyserem, pomimo że każdy z niego sie śmiał. W autobiografii Roman sporo miejsca poświęca Polsce, wielokrotnie ją wspomina.

"W przeciwieństwie do większości, która wkrótce godzi się z szarzyzną codziennego życia, ani przez chwilę nie wątpiłem, że moje sny któregoś dnia się spełnią"

PrincessSerenity

Zgadzam się. Wspaniała autobiografia. Przemyślana, szczera. Naprawdę warto przeczytać.

PrincessSerenity

Rzeczywiście biedaczysko. Wspomina może o tym jak to zgwałcił 13 latke ?

Pericorp

True :D

Pericorp

Na pewno zrobił to w ramach rozwoju osobistego i tematów do snów i marzeń = lepsze filmy

Pericorp

Sluchaj, on wydal ta autobiografie w 1989 roku i tak.,jest tam watek Samanthy Grainer (chociaz zmienil jej personalia). A panna potwierdzila jego wersje i do tej pory ja utrzymuje, chociaz sam rezyser nie zaprzeczal ani sie nie wybielal, ze ja... no, zaliczyl, tylko nie wiedzial, ze miala 13 lat bo do willi Jacka Nicholsona (!!!) przywiozla ja mamusia na sesje zdjeciowa w jacckuzi. Wiec najpierw przeczytajcie, a potem komentujecie.

Bo jakos od 30 lat jest przykladnym mezem i ojcem, a jego rodzina stoi za nim murem, podobnie jak wspolpracowniecy, a i sama ''ofiara'' go broni.

Chociaz w autobiografii nie wypiera sie, ze byl ruchaczem... Coz, takie czasy. Ale pomysl, ze ponoc ''ofiara'' sama chwalila sie, ze ''ma doswiadczenie''. I co zrobi napalony 35 latek?
No zrobil co zrobil i spapralo mu to zycie.

Hellyspring

najbardziej w życiu denerwuje mnie misja dziwnych ludzi,którzy tłumaczą Polańskiego "przecież 13 latkę przywiozła mamusia ".Nawet jeśli przywiozła ją matka, to nie miał prawa jej gwałcić, rozumiesz ? Nawet jeśli jakaś matka przywiezie mu 10 latkę w koronkowych majtkach i powie mu "zgwałć moją córkę" to nie ma prawa tego zrobić !!! Czy to takie ciężkie do pojęcia ? Jesteś taka sama obrończyni bandytów i zboczeńców gdzie mówią ,że ofiara została zgwałcona bo miała kusą spódniczkę i duży dekolt.Nawet jeśli kobieta idzie nago po ulicy to nikt nie ma prawa jej zgwałcić. Gardzę ludźmi, którzy tłumaczą takich przestępców, to jest ohydne.

marcalina

Zrozumiales sens mojej wypowiedzi ?
On jej nie zgwalcil, sama mu sie podlozyla.
Zreszta, nie musial, kobiety same mu do lozka wskakiwaly. Po co by mial gwalcic ?

Hellyspring

jesteś patologią umysłową

marcalina

No to sie dowiedzialam czegos nowego o sobie.

Poczytaj wywiady z ta kobieta, a potem sie moze wypowiadaj.

marcalina

Dokładnie! I jeszcze ta hipokryzja ludzi. Gdyby coś takiego zrobił na przykład ksiądz to już by pluli jadem, ale że jest to znany i ceniony reżyser, to bronią pedofila

Annkus

Jest to hipokryzja w odpowiedzi na hipokryzję. Gość który uważa, że ma prawo mówić ludziom jak mają postępować zgodnie z zasadami moralnymi jednocześnie robiący takie brzydkie rzeczy...

Hellyspring

Czytałam wywiad z nią i powiedziała że wcale nie zgodziła się na seks. Na początku mówiła nie ale ją zignorował. Potem stwierdziła że po prostu zaczeka aż Polański skończy bo wiedziała że wtedy odwiezie ją do domu. Po prostu leżała pod nim bo nie widziała innego wyjścia. Wiele kobiet czy dzieci mimowolnie „godzi” sie na stosunek, powtarzając sobie „to tylko seks, on zaraz skończy i da mi spokój”. To samo u ofiar księży pedofilii. Ale tak nie powinno być, to wciąż seksualne wykorzystywanie, gwałt.

lonelyheart

Ona kilkakrotnie zmieniala wersje, poza tym w gre wchodzily jeszcze prochy, ktore wziela dobrowolnie, a Polanski nie zdawal sobie sprawy z jej wieku. Podobnie bylo zreszta z Nasstasja Kinski - miala 15 lat, kiedy uprawiali seks grupowy (!) o czym Polanski wspomina w swojej biografii.
Tak, to jest chore i popaprane, ale ludzie - ''Nasty'' (jak sie rzekomo przedstawila) tez nie wyjawila swojego wieku, a on z nia potem sypial regularnie, dopoty, dopoki nie uslyszal o jej metryce. Co nie przeszkodzilo dac jej glownej roli w ''Tess'', ktora zawazyla o karierze Kinski.

Hellyspring

Kinsky miala przede wszystkim dziwnego ojca, jej siostra mowila ze ja molestowal, dziewczyna obracala sie w kregu celebrytow, tam niestety dzieci siegaja po narkotyki i dojrzewaja szybciej. Dlatego pozniej wiele mlodych gwiazd kiepsko konczy. Ale z tego co wiem Samantha Geimer nie nalezala do tego swiata, a sam Polanski zeznal przed sadem ze wiedzial ile miala lat. A co do jej zdjec, na paru rzeczywiscie wyglada na starsza, ale na niektorych widac ze to mlodziutka jeszcze dziewczyna.

lonelyheart

Och, serio ? Przeciez on sie w tej autobiografii teoretycznie sam pograza, a przy okazji swoich kolegow (na przyklad Cybulskiego i Hlasko). Niczego nie ukrywa.Sypial z kim popadnie i kazdy o tym wiedzial. Nawet w trakcie malzenstwa.
A ja mam wydanie sprzed 30 lat (niecenzurowane).

Hellyspring

No i? Co to ma wspólnego z Kinsky albo Geimer? W Niemczech zdaje sie seks jest legalny od 14 roku zycia, to mogl sie przyznac do romansu z Kinsky. Ciekawe czy gdyby byla Amerykanka to czy tez by o niej pisal?

Hellyspring

Z ciekawości sprawdziłem zdjęcia tej całej Samanty z czasów młodości. Nie wierzę, że dorosły facet, choćby nie wiem jak naprany czy naćpany, nie domyślił się, że ma do czynienia z nieletnią. Ciało i buzia dziecka. Reżyser może i bardzo zdolny, ale bez wątpienia również zboczony zwyrodnialec.

PrincessSerenity

Dla twoich informacji biografia to to co wymyślił sobie autor. Nie znajdziesz tam nic zgodnego z prawdą, tylko pochlebstwa na jego temat.
Ps. Od kiedy pedofile są tacy wspaniali, bo ja uważam człowieka który gwałci małe dzieci za zwykłego śmiecia. Tylko ostre słowa mogą wyrazić jego spaczenie.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
AjremFenisum

A gwałcił małe dzieci?

PrincessSerenity

Trzeba też przyznać, że jest naprawdę dobrze napisana, nie wiem czy Polański pisał ją sam, czy miał "ghost writera", ale jeśli sam, to poza talentem reżyserskim i aktorskim, ma również lekkie pióro. Zszokował mnie jednak fragment, w którym jedno zdanie zostało urwane w połowie z przypisem o treści "Tekst usunięty na mocy decyzji sądu rejonowego w Warszawie na mocy ustawy...". Do tej pory nie miałam zbyt dużej styczności z PRL-owską cenzurą i zaskoczyła mnie jej bezpośredniość. Zastanawiam się w związku z tym czy były może jakieś nowsze wydania z przywróconym oryginalnym tekstem? Czytany przeze mnie egzemplarz to wydanie z roku 1989, jeżeli mnie pamięć nie myli.

The_Who

W którym to jest momencie? Mam tę książkę na półce (jeszcze nie czytałem), kupiłem parę tygodni temu nowe wydanie w Biedronce, może tam będzie usunięty tekst

BlackPastor

Nie pamiętam w tej chwili dokładnie, raczej gdzieś za połową.

BlackPastor

O, to ciekawe czy w nowym wydaniu będzie. Jak możesz to sprawdź i odpisz. To jest rozdział dziesiąty (X) Cały ten rozdział ma w moim wydaniu 11 stron (na dwunastej są tylko 3 linijki, dlatego napisałam, że 11), a wycięte jest na stronach 9tej i 10tej. Tak więc szukaj w tych miejscach. W tekście jest (...)* i na dole objaśnienie, że tekst usunięty zgodnie z ustawą itd.

Eleonora

W okolicach Świąt będę w domu i dam znać!

Eleonora

Halo, pamiętałem i dostarczam!

Zapewne usunięte zostały fragmenty "Polska odwilż z lat 1955-1957 jeszcze nie nadeszła, ale po rewelacjach Chruszczowa sytuacja stopniowo się polepszała [...]" (po akapicie zaczynającym się od słów "po roku zwolniono go...") oraz "Początek rządów Gomułki zwiastował nadejście lepszych czasów [...]" lub "Nigdy nie dotarliśmy do Gomułki [...]". Daj jeszcze znać po jakich słowach występują te wycięte fragmenty, to ustalimy, czy dobrze trafiłem. W każdym razie u mnie nic nie jest wycięte. Jak dasz maila, to mogę podesłać fotki ostatnich stron.

Wesołych Świąt tak w ogóle!

BlackPastor

O, to ciekawe, że w tym Twoim wydaniu zostało to uzupełnione. Myślałam, że robiąc wznowienie dali treść z poprzednich wydań, a jednak się postarali. Bo ja mam drugie wydanie i jest ono z 1992, więc w gruncie rzeczy też mogłoby być już uzupełnione, a jednak nie jest.
Adres mogę dać: pralinka666@tlen.pl ale to jeśli będziesz mieć czas, to wyślij, bo to nie jest znowu takie ważne. Choć z drugiej strony ciekawie byłoby zobaczyć tekst bez cenzury, choćby żeby zobaczyć jak działała, bo tyle mówiono na temat cenzury, a jakoś często przechodziły takie rzeczy, których według mnie wydawałoby się, że dobra cenzura powinna nie przepuścić. Tak więc jak będziesz mieć czas to ślij, ale nie ma jakiegoś pośpiechu z tym :)

Dzięki za odzew w każdym razie i również Wesołych Świąt!!!

The_Who

Ja mam oryginal bez cenzury (wyd. 1992r)

PrincessSerenity

Zgadzam się, ciekawa książka. Chciałbym się kiedyś doczekać kontynuacji, ponieważ ta autobiografia napisana była w latach 80tych, a od tego czasu wiele się wydarzyło w jego życiu, co warte było by opowiedzenia.

PrincessSerenity

Och, mam te ksiazke w biblioteczce i pierwszy raz czytalam jak mialam ok. 12 lat. On tam opisuje nawet smierc swojej zony, Sharon Tate oraz (rzekomy) gwalt na owej 13 latce. Mozna pociec smialo kazdemu kinomanowi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones